Czarna legenda windykacji, czyli jak zmieniała się ta branża?

Czarna legenda windykacji, czyli jak zmieniała się ta branża?

Wielu osobom sam termin windykacja kojarzy się nie najlepiej. Cóż, ta swego rodzaju czarna legenda usług windykacyjnych nie wzięła się znikąd. To w pewnym sensie wątpliwe „dziedzictwo” wczesnych lat 90. ubiegłego wieku, kiedy to w Polsce w gruncie rzeczy nie istniała prawdziwa branża windykacyjna na wzór państw zachodnich. Brak jednoznacznych regulacji sprawiał, że dla rozwinięcia się uczciwych usług nie było przestrzeni. Była jednak potrzeba egzekwowania długów inaczej niż tylko za pośrednictwem pracy komornika. Swoją szansę na zarobek wyczuły grupy przestępcze, które pod przykrywką często legalnej działalności egzekwowały zadłużenie w sposób brutalny i nie mający nic wspólnego z realiami państwa prawa. W społecznej świadomości nieco starszego pokolenia Polaków windykatorzy kojarzą się wobec tego z rosłymi, ogolonymi na łyso mężczyznami, którzy w swoich codziennych zadaniach nie stronili od przemocy.

Na szczęście dziś ten obraz jest już historią. W Polsce funkcjonuje w tym momencie legalny i w pełni cywilizowany rynek usług windykacyjnych, które są świadczone przez oficjalnie działające firmy krajowe i zagraniczne. Coraz częściej windykacja w naszych realiach działa na zasadzie skupu długów, które później są rozkładane na raty i obciążane dodatkowymi prowizjami. Takie „pokojowe” rozwiązanie daje poczucie bezpieczeństwa dłużnikom i pozwala na faktyczne uzyskanie od nich należności, tyle że w dłuższej perspektywie czasowej. Takie narzędzia zaistniały najpierw na Zachodzie, a później pojawiły się także w Polsce. Obecnie stanowią normę i są propozycją przede wszystkim dla biznesu. Z usług korzystają podmioty gospodarcze, w tym na przykład operatorzy telekomunikacyjni, chcący odzyskać zaległe zobowiązania. Nowoczesne i uczciwe usługi windykacyjne korzystne dla wszystkich Obecnie mamy do czynienia z nowoczesnymi usługami, z których bardzo chętnie korzystają także osoby prywatne.

To krótsza i efektywniejsza droga niż wytaczanie procesu sądowego z intencją uzyskania środków na drodze egzekucji komorniczej. Taki proces zawsze trwa przez jakiś czas, może być też wydłużany przez dłużnika, który często chwyta się każdej możliwości, byle tylko opóźnić rozstrzygnięcie. Mając przed sobą perspektywę prawnych potyczek, skorzystanie z usług firmy skupującej długi jest lepszym rozwiązaniem, nawet jeśli nie daje szansy na odzyskanie całkowitej kwoty zobowiązania. Trzeba jednak zaznaczyć, że jeśli dłużnik nie będzie współpracował z windykatorem, również nie uniknie bliższego spotkania z komornikiem. Z całą pewnością plusem jest to, że cała branża windykacyjna w naszym kraju jest w tym momencie uregulowana i w zasadzie całkowicie wolna od praktyk znanych z lat 90. To na szczęście już historia, podobnie jak wiele innych patologii tamtego okresu. Obecnie windykacja jest po prostu jedną z licznych usług dostępnych na rynku, choć na pewno jest ona szalenie specyficzna. Warto w tym kontekście postawić na sprawdzone firmy, najlepiej działające w skali ogólnopolskiej i stawiające na czytelną, jednoznaczną komunikację.

Pozwoli to zminimalizować ryzyko nawiązania współpracy z nieuczciwym windykatorem, ponieważ takich nadal daje się spotkać. Szczęśliwie stanowią oni margines i nie mają wpływu na całościowy obraz branży.